Governors & Staff

Details of our governors and staff are listed below, including Senior, Prep, Pre-School and Support staff.

Parents are asked to contact members of staff either by contacting the appropriate school Reception and leaving a message, or by e-mailing the staff direct to their personal e-mail address.  These are all firstname.surname@scarboroughcollege.co.uk.

The Headmaster can be contacted through his PA, and the Chairman of the Governors can be contacted by sending a letter or e-mail to The Clerk to the Governors, Miss Alison Higgins at the College.

GOVERNORS

 

Dr John Renshaw

Chairman

Mr Tony Green

Deputy Chairman

Mr James Cliffe

Safeguarding and Child Protection

Mr Jeremy Cook

 

Mr Simon Fairbank

 

Mr Neil Gardner

Round Square

Mrs Tory Gillingham

Marketing

Mr Joe Green

 

Mr Richard Guthrie

 

Mr Richard Marshall

 

Dr Ian Renwick

 

Mr John Rowlands

Boarding

Mr John Swiers

 

Mr Graeme Young

 

SENIOR SCHOOL STAFF

 

Senior Management Team

 

Mr Guy Emmett

Headmaster

Mr Chris Barker

Head of Scarborough College Prep School and Designated Safeguarding Lead for EYFS

Mr Tim Cashell

Deputy Head and Designated Safeguarding Lead

Mr Simon Harvey

Director of Studies

Mr James Fraser

Assistant Head (Academic Administration) and Deputy Designated Safeguarding Lead

Miss Alison Higgins

Business Manager

Mr Remco Weeda

Director of Marketing and Admissions

 

 

Heads of Tier

 

Mrs Sarah Colbourne

Head of Year 7 and Transition

Ms Bee Galway

Head of Years 8 and 9

Mr Phil Wilson

Head of Middle Tier (Years 10 and 11)

Miss Heather Ramsay

Head of Sixth Form

 

 

Teaching Staff

 

Mrs Heather Adams

Teacher of French and Spanish

Mr Wayne Adams

Teacher of Games and Maths

Mr Joseph Alexander

Basketball Coach

Ms Lesley-Jane Beech

Head of History (One Term)

Mrs Andrea Cashell

SEN

Dr Rui Chen

Head of Maths

Mrs Sarah Colbourne

Teacher of Maths

Mrs Nicola Coombes

Learning Support Teaching Assistant

Mrs Fleur Corich-Hewison

Teacher of Art

Mr Lewis Cowlishaw

Graduate Trainee Teacher

Mr Brett Cunningham

Director of Sport

Mrs Mieke Davison

Teacher of Biology

Mr James Denton

Teacher of Biology

Mrs Sarah Ellis

Teacher of English

Mr James Fraser

Head of Science and IB Co-ordinator

Ms Bee Galway

Teacher of Drama

Mrs Mandy Gething

Teacher of ESL

Mrs Sarah Grice

Director of Teaching and Learning

Mr Simon Harvey

Head of Chemistry

Mr John Horton

Teacher of History

Mr Michael Jackson

Head of Economics and Business Studies

Dr Anne Kehrli

Teacher of Chemistry and Physics

Ms Rose Lavelle

Head of Learning Support

Mrs Helen Lay

Teacher of RE, Philosophy and Ethics

Mrs Rebecca Leeson

Director of Music

 Ms Li Lei

Teacher of Mandarin

Mrs Carine Marshall

Teacher of German and French and Head of Modern Foreign Languages

Mr Ralf Meijer

Teacher of German

Mrs Jackie Parcell

Teacher of Languages

Mrs Scarlett Pears

Teacher of LAMDA

Miss Heather Ramsay

Teacher of Games and Geography

Mr Tom Ratcliffe

Graduate Trainee Teacher

Mrs Pascale Rigley

Teacher of English as a Second or Additional Language

Mr Patrick Roberts

Teacher of Biology and Head of Academic PE

Mrs Marta Robledo-Campbell

Teacher of Spanish

Mr Richard Robson

Head of Geography and Director of Co-Curricular Provision

Mr Richard Scott

Teacher of History (Part Time)

Ms Emma Speake

Teacher of Maths and Head of DT

Mr Paul Sutcliffe

Head of Art

Mrs Julie Walsh

Teacher of English and Drama

Mr Peter White

Head of Physics

Mr Phil Wilson

Teacher of Business Studies and Head of Psychology and Games

Mrs Tianyi Xu

Teacher of Mandarin

 

 

Boarding Staff

 

Mrs Janet Thomas

Boarding Administrator

 

 

Denys Crews House (Boys)

 

Mr Phil Wilson

Housemaster

Dr Rui Chen

Assistant Housemaster

Mrs Andrea Cashell

House Tutor

Mr Tim Cashell/Mrs Janet Thomas

House Tutors

Mr Patrick Roberts

House Tutor

Mrs Julie Walsh

House Tutor

 

 

Weaponness House

 

Mr Simon Harvey

Housemaster

Mrs Marianne Harvey

Senior Housemistress

Mr Michael Jackson

Housemaster

Mrs Katie Jackson

Housemistress

Mrs Fleur Corich-Hewison

House Tutor

Mrs Sarah Ellis

House Tutor

Miss Heather Ramsay

House Tutor

 

 

Willersley House (Girls)

 

Mr Peter White

Housemaster

Miss Tara Reid

Assistant Housemistress

Mr Tim Cashell/Mrs Janet Thomas

House Tutors

Dr Anne Kehrli

House Tutor

Mrs Beccy Leeson

House Tutor

Ms Emma Speake

House Tutor

 

 

SUPPORT STAFF

 

Mrs Allison Barnes

College Secretary

Mr Jack Bagshaw

Estates

Miss Sam Chatterji

College Receptionist

Mr Nigel Croucher

Health, Safety & Facilities Co-ordinator

Mr Charlie Crowe

Estates

Mrs Melanie D’Eath

Science Technician

Mrs Zoe Harrison

Marketing Manager

Miss Alison Higgins

Business Manager

Mrs Julia Huby

Counsellor

Mrs Anna Lowe

Careers Officer

Mrs Hannah McDowell

Transport Manager

Mr Gary Mortimer

Accounts

Miss Debbie Nelson

PA to the Headmaster and Business Manager

Mr Andrew Nimmo

Minibus Driver

Mrs Gemma Pierson

Registrar

Mr Garry Price

Cleaning Supervisor

Miss Tara Reid

Accounts Assistant

Mr Jon Rewcroft

Estates

Mr David Simpson

Estates

Mr Paul Swinger

Estates

Mr Ben Taylor

IT Network Manager

Mr Ian Thompson

Estates Manager

Mrs Joanne Underwood

Human Resources Officer

Mrs Jolene Weeda

Librarian

Mr Remco Weeda

Director of Marketing and Admissions

 

 

PREP SCHOOL

 

Mr Chris Barker

Headmaster and Designated Senior Person for Child Protection (Prep and EYFS)

Mrs Julie Barker

Secretary

 

 

Teaching Staff – Juniors

 

Mrs Lucy Barnes

Languages

Mrs Fleur Corich-Hewison

Art

Mrs Sarah Colbourne

ICT

Miss Sarah Cox

Lead Teacher of English

Mrs Jane Eves

Year 3

Mrs Julie Grant

Year 4 – Maths, Games and Swimming

Mr John Horton

Year 6 – History

Miss Heather Ramsay

Geography

Mr Martin Richardson

Music Co-ordinator

Mr Patrick Roberts

Years 4, 5 and 6 – Science

Ms Emma Speake

Design and Technology

Miss Vicky Stewart

Year 5 – Learning Support and Games

 

 

Teaching Staff – Infants

 

Mrs Hilary Brookes

Teaching Assistant

Mrs Caroline Brown

Year 1 and Head of Infants

Deputy Designated Senior Person for Child Protection (BJS and EYFS)

Mrs Rachael Hutchinson

Reception and Head of EYFS

Ms Iona Scott

Year 2

 

 

The Pre-School

 

Mrs Jackie Hunter

Nursery Manager

Mrs Katy Agars

Nursery Assistant

Mrs Jeanette Allport

Nursery Assistant

Mrs Nicola Feasey

Nursery Assistant

Mrs Emma Pickering

Nursery Assistant

Mrs Mary Stockill

Nursery Assistant